Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rak jest rybą

17 marca 1997 | Prawo | AZ

Andrzej Zoll, prezes Trybunału Konstytucyjnego

Rak jest rybą

Każdy student prawa słyszał o starej ustawie austriackiej, stwierdzającej, że rak jest rybą. Ustawodawca chciał w niej pokazać kreatywną siłę normy prawnej. W nowszych ustawach, i nie tylko obcych, można znaleźć podobne przykłady. To skojarzenie o raku i rybie przyszło mi na myśl, gdy przysłuchiwałem się debacie w Zgromadzeniu Narodowym nad projektem Konstytucji III Rzeczypospolitej. Członków Zgromadzenia Narodowego dzieliła przede wszystkim sprawa stosunku prawa naturalnego do prawa stanowionego. Nawiasem mówiąc, tym z nich, którzy obawiają się wprowadzenia do tekstu konstytucji pojęcia "naród", ośmielam się zwrócić uwagę, że zasiadają w Zgromadzeniu Narodowym, a nie Obywatelskim.

Skojarzenie to tylko na pierwszy rzut oka wydaje się dowolne. W kwestii znaczenia prawa natury w obowiązywaniu prawa stanowionego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1024

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament