Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolej przez Andy

17 marca 1997 | Nauka i Technika | SB

HISTORIA

Niewiarygodnycud świata

Kolej przez Andy

STEFAN BRATKOWSKI

Kolej Transandyjska, Kolej Centralna, była jednym z cudów świata XIX wieku; dodajmy, że była cudem, w który Europa nie bardzo chciała wierzyć -- polscy inżynierowie, którzy pracowali w ówczesnym Peru zabierali gości z Europy, dyplomatów, admirałów, uczonych i podróżników, na przejażdżkę tąkoleją niemożliwą do zbudowania, by ich naocznie przekonać o tym, że istnieje ona i pracuje.

Nie dziwmy się temu niedowierzaniu. Tę kolej dzisiaj uznano by za niemożliwą. Jednakże naczelny inżynier Peru, don Ernesto Malinowski, już w latach 1855--1856 obmyślił i potem ze swoimi peruwiańskimi współpracownikami, inżynierami po europejskich jak on uczelniach, wytyczył trasę -- na odcinku kilkudziesięciu kilometrów kolej ta miała wznieść się na z górą 4750 mpowyżej poziomu morza, by "złamać grzbiet Andów".

Peru czerpało wtedy olbrzymie dochody z eksploatacji złóż guana, ptasich odchodów na skałach wysp u jego wybrzeży Pacyfiku, które to guano Europa kupowała jako nawóz. Samo Peru na budowę kolei się nie zdecydowało -- choć polski inżynier stał się jednym z bohaterów narodowych tego kraju dzięki roli, jaką odegrał w odparciu hiszpańskiej próby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1024

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament