Ograniczone możliwości energetyki odnawialnej
ROZMOWA
Prof. Zdzisław Celiński z Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Komitetu Energetyki Jądrowej Stowarzyszenia Elektryków Polskich
Ograniczone możliwości energetyki odnawialnej
Ludzie protestują przeciw stawianiu elektrowni jadrowych i składowiskom odpadów nuklearnych. Ostatnio 30 tysięcy policjantów w Niemczech chroniło transport z odpadami na trasie do Gorleben. Czy energetyka jądrowa przeżywa kryzys?
Organizacje ekologiczne zawsze przeciwko czemuś protestują. W Polsce protestują przeciwko wszelkim składowiskom odpadów, zakładom spalania śmieci, a ostatnio przeciw lokalizacji masztu radiowego. Znaczna część społeczeństwa w odniesieniu do zagrożeń związanych z promieniowaniem jądrowym wykazuje niski stopień wiedzy. W skazuje to na potrzebę podjęcia działań informujących społeczeństwo, czym jest energetyka jądrowa i jakie rzeczywiste zagrożenie dla ludności może ona wnosić. Proces wytwarzania energii ze spalania surowców kopalnych jest dzisiaj głównym sprawcą niszczenia środowiska.
Pomimo oporów i przeszkód energetyka jądrowa rozwija się nadal, chociaż bardzo nierównomiernie: słabiej w innych krajach, a w niektórych jej rozwój został całkowicie zahamowany. Z różnych zresztą przyczyn -- oporów społecznych lub po prostu zbyt dużej podaży energii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta