Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krótka i droga praca

17 marca 1997 | Ekonomia | MR

ZA ODRň

Krótka i droga praca

Najnowszy niemiecki dowcip: przy piwie rozmawiają Amerykanin, Rosjanin i Niemiec. Amerykanin powiada -- u nas, kiedy kobieta jedzie konno, to ciągnie nogi po ziemi. Nie dlatego, że konie są takie małe, tylko dlatego, że panie mają tak długie nogi. Rosjanin mówi -- u nas, kiedy kobieta przechodzi przez drzwi, zawsze w nich utkwi. Nie dlatego, że drzwi takie wąskie, tylko dlatego, że kobiety rosyjskie są tak obfite. Niemiec powiada -- a u nas, jak mąż wychodzi do pracy, daje żonie na pożegnanie klapsa. A jak wraca, to się jej jeszcze pośladki trzęsą. Nie dlatego, że kobiety mają u nas ciało jak galareta, tylko dlatego, że dzień pracy jest taki krótki.

Czas pracy jest w Niemczech uważany przez związki zawodowe i część polityków lewicowych za klucz do zwiększenia zatrudnienia. To przekonanie opiera się na prostym rachunku arytmetycznym: niemiecka gospodarka dysponuje pewną, ograniczoną liczbą godzin do przepracowania. Im krótszy będzie jednostkowy czas pracy, tym większa liczba zatrudnionych będzie uczestniczyć w podziale.

Ustawowy czas pracy w Niemczech nie zmienił się od powstania RFN -- nadal wynosi 48 godzin tygodniowo. Realny czas pracy w gospodarce to 36, 5 godziny tygodniowo. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1024

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament