Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co się stało z inflacją?

17 marca 1997 | Ekonomia | SW

Tydzień w gospodarce amerykańskiej

Co się stało z inflacją?

Eksperci nie mogą wyjść z podziwu: ekspansja gospodarcza w U SA trwa już od sześciu lat, mimo to inflacja pozostaje na historycznie niskim poziomie ok. 3 proc. rocznie. I dzieje się tak mimo spadku bezrobocia do poniżej 5, 5 proc. i 4-proc. tempa wzrostu PKB w ostatnich miesiącach. Co więcej: wydatki konsumentów pozostają na wysokim poziomie, a wzrost produkcji przemysłowej sięga 5 proc. w skali rocznej. Sprzedaż nowych domów i nowych samochodów -- dwa filary amerykańskiej gospodarki -- także utrzymują się na historycznie wysokim poziomie.

Ekspansja gospodarcza lat 80. trwała prawie osiem lat. Jednak w jej szóstym roku -- kiedy bezrobocie było podobnie niskie jak dziś -- rozpoczął się szybki wzrost płac, który podniósł inflację do poziomu powyżej 4 proc. rocznie. Także podczas ośmioletniej ekspansji lat 60. -- uważanych za "złoty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1024

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament