Trzynastka nie jest gwarantowana
Pełne wynagrodzenie roczne należy się tylko tym pracownikom, którzy przepracowali cały rok. Przy krótszym stażu jego kwota będzie odpowiednio niższa, ale może się też okazać, że to świadczenie w ogóle nie przysługuje.
Gminna spółka to nie ten podmiot
TRYB
Jeśli pracowników zakładu budżetowego przejmie gminna spółka komunalna, nie mogą oni liczyć na wypłatę wynagrodzenia rocznego.
- Z końcem 2015 r. specjalnie powołana spółka komunalna przejęła wszelkie czynności w mieście. Zatrudnieni w niej zostali wszyscy pracownicy zakładu budżetowego gminy, którzy przez poprzednie lata zawsze otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie roczne. Czy za 2016 r. również je otrzymają ?
Nie. Pracownicy spółki nie są uprawni do trzynastek, mimo że wcześniej je otrzymywali i w zasadzie wykonują tę samą pracę.
Zakres podmiotów (etatowców) uprawnionych do dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest określony w sposób ścisły w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej z 12 grudnia 1997 r. (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 2217). Przepisy uprawniają do tego świadczenia pracowników państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia kształtowane są na podstawie odrębnej ustawy. Jest to grupa obejmująca nie tylko osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, członków korpusu służby cywilnej, czy etatowych członków samorządowych kolegiów odwoławczych, ale i funkcjonariuszy różnych służb, prokuratorów, nauczycieli,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta