Najważniejsze wyroki w sprawach pracowniczych z 2016 r.
Wysłanie pracownika za granicę to nie zawsze podróż służbowa, a nierówne traktowanie podwładnych nie musi od razu oznaczać dyskryminacji. Ubiegłoroczne orzecznictwo przyniosło pracodawcom te i wiele innych wskazówek. Stosowanie się do nich pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia podwładnych z uzasadnionymi roszczeniami.
Wybór 10 najważniejszych orzeczeń z zakresu prawa pracy wydanych w 2016 roku, jakiego dokonała kancelaria Raczkowski Paruch, padł na wyroki o bardzo zróżnicowanej tematyce. Większość z nich wydał Sąd Najwyższy. Mają one znaczenie dla wszystkich pracodawców.
Dwa dotyczą coraz częściej pojawiającej się na wokandzie problematyki dyskryminacji w zatrudnieniu. Orzeczenia z tego zakresu są cenne, bo temat wciąż jest wielu pracodawcom obcy. Analiza tych wyroków pozwala zaś zrozumieć nie tylko to, kiedy działania mają podłoże dyskryminacyjne, ale też zorientować się, jaka grozi za nie odpowiedzialność.
Z innych przywołanych tu wyroków pracodawcy dowiedzą się m.in., kiedy reprezentant związku jest chroniony, ile będzie ich kosztować zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia zadań i dlaczego osobie czasowo wysłanej do pracy za granicę nie warto płacić świadczeń delegacyjnych. Cenne wskazówki wynikają również z wyroku rozstrzygającego możliwość rozwiązania umowy z pracownikiem, który często i długo choruje, zwłaszcza jeśli dezorganizuje tym pracę w firmie.
Niewątpliwie warto zapoznać się również z argumentacją Sądu Najwyższego w kwestii odpowiedzialności pracownika, który wykorzystuje powierzony mu sprzęt do celów prywatnych, wpędzając tym firmę w duże koszty. SN dał pracodawcom zielone światło na odzyskanie takiej szkody w pełnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta