Finansowa scheda po Londynie
Brexit osłabi Londyn jako europejskie centrum finansowe. Dla Polski może to oznaczać argument na rzecz przyłączenia się do unii bankowej.
anna słojewska z Brukseli
Londyńskie City to największe obecnie centrum finansowe świata. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE zmniejszy jego atrakcyjność. Eksperci brukselskiego think tanku Bruegel szacują, że zamiast obecnych 90 proc. operacji na europejskim hurtowym rynku finansowym na Londyn będzie w przyszłości przypadało 60 proc.
Kto na tym zyska
– Londyn nie zniknie jako wielkie centrum, bo jego atrakcyjność polega nie tylko na obecności w UE. Tam dokonuje się międzynarodowych transakcji między stronami z całego świata, tam mają siedziby amerykańskie banki inwestycyjne – mówi „Rzeczpospolitej" Dirk Schoenmaker, jeden z autorów analizy przygotowanej przez Bruegel. Ale utrata 30 proc. biznesu to poważny cios i szansa dla innych finansowych stolic UE.
Według ekspertów najbardziej skorzysta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta