Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezprzedmiotowy spór należy wygasić

09 lutego 2017 | Praca i ZUS | Katarzyna Dulewicz

Jeżeli spełnienie żądań strony związkowej będących przedmiotem sporu zbiorowego stało się obiektywnie niemożliwe, sporu nie da się kontynuować. Choć z prawnego punktu widzenia może on nadal trwać, faktycznie wygasa.

Dwie zakładowe organizacje związkowe rozpoczęły spór zbiorowy z pracodawcą. Żądania związkowców dotyczyły podwyżki wynagrodzeń dla pracowników produkcji. W trakcie trwania sporu, w związku z pozyskaniem inwestora, część zakładu pracy przeszła na nowego pracodawcę. Ta zmiana dotknęła wszystkich pracowników produkcji, którzy stali się pracownikami inwestora. W dotychczasowym zakładzie pracy pozostali tylko pracownicy funkcji wsparcia, m.in. działu sprzedaży i finansowego. Dodatkowo, w wyniku przejścia części zakładu pracy, jedna z organizacji związkowych w całości odtworzyła się u nowego pracodawcy. W dotychczasowym zakładzie pracy nie pozostała ani jedna osoba należąca do tej organizacji. Co w tej sytuacji ze sporem zbiorowym?

Tylko porozumienie

Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wskazuje tylko jeden sposób zakończenia sporu zbiorowego, tj. porozumienie stron. Pracodawca i strona związkowa mogą je zawrzeć na każdym etapie sporu zbiorowego, np. w czasie rokowań, czy już w trakcie trwającej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10671

Wydanie: 10671

Spis treści
Zamów abonament