Gwarancja warunków płacowych to nie gwarancja wysokości pensji
Obowiązek stosowania przez rok postanowień układu zbiorowego pracy wobec przejętych pracowników, nie musi oznaczać, że osoby te będą zarabiały tyle, co dotychczas.
Pracodawca przejmujący pracowników z innego podmiotu ma obowiązek przez rok stosować wobec nich postanowienia układu zbiorowego, którym byli objęci. Warunki płacowe tych osób nie mogą być mniej korzystne. Wbrew pozorom taka ustawowa gwarancja warunków płacowych nie oznacza jednak zapewnienia tej samej wysokości wynagrodzenia. Co więcej, nie wyklucza to możliwości zaprzestania wypłaty określonych składników pensji w nowym miejscu pracy, jeżeli określone warunki płacowe nie będą mogły się w nim ziścić.
Układ jeszcze przez rok
Zgodnie z art. 2418 § 1 k.p. „w okresie jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę do pracowników stosuje się postanowienia układu, którym byli objęci przed przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Postanowienia tego układu stosuje się w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę. Pracodawca może stosować do tych pracowników korzystniejsze warunki niż wynikające z dotychczasowego układu".
Przepis ten stosuje się w przypadku zmian własnościowych w podmiotach zatrudniających pracowników, tj. w razie przejścia zakładu pracy lub jego zorganizowanej części z jednego podmiotu na inny. W myśl art. 231 § 1 k.p. podmiot przejmujący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta