Sięgnąć po pieniądze na innowacje
Trzeci już nabór wniosków o dofinansowanie wdrażania innowacji technologicznych rozpoczyna się 20 lutego i potrwa do 29 marca.
ewa bednarz
W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020, cieszący się wielkim powodzeniem wśród małych i średnich firm, kredyt technologiczny został zastąpiony kredytem na innowacje technologiczne. Zarządza nim jak dotychczas Bank Gospodarstwa Krajowego.W obecnym rozdaniu do wzięcia jest 400 mln zł, ale trzeba się pospieszyć, bo weryfikacja projektu, zanim trafi on do BGK, może potrwać w banku komercyjnym miesiąc albo nawet dłużej.
Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w formie premii technologicznej na lata 2014-2020 wynosi 422,055 mln euro, z czego na województwo mazowieckie przypada 41,98 mln euro, a na pozostałe 380,08 mln euro.
Bezzwrotna premia
Kredyt przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw służyć ma wdrożeniu nowych technologii, które mają sprzyjać podniesieniu konkurencyjności firm nie tylko na rynku krajowym, ale również międzynarodowym. Musi więc być przeznaczony na wdrożenie wyników prac B+R i związane z tym wydatki. Mogą to być np. prawa własności przemysłowej, wyniki badań przemysłowych, wyniki prac rozwojowych lub nieopatentowana wiedza techniczna. Technologia, która ma postać gotową do wdrożenia, powinna umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w stosunku do dotychczas wytwarzanych.
Program cieszył i cieszy tak dużą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta