Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hossa może złapać zadyszkę

17 lutego 2017 | Ekonomia
Najwięcej zyskała branża chemiczna i paliwowa, natomiast telekomy są mocno pod kreską
źródło: Rzeczpospolita
Najwięcej zyskała branża chemiczna i paliwowa, natomiast telekomy są mocno pod kreską

Mija dokładnie osiem lat od dna ostatniej bessy. Od tego czasu indeksy poszły mocno w górę. Ale największe spółki wypadają blado na tle reszty.

katarzyna kucharczyk

Warszawska giełda kontynuuje świetną passę. W czwartek indeksy szły mocno w górę, do czego przyczyniła się wypowiedź Henryka Kowalczyka, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, na temat możliwej fuzji Orlenu z Lotosem. Ich notowania wystrzeliły, wynosząc WIG20 ponad poziom 2,2 tys. pkt.

WIG20 się budzi

Przecena na rynkach finansowych, która rozpoczęła się jesienią 2008 r., w Warszawie osiągnęła apogeum równo osiem lat temu, czyli 17 lutego 2009 r. Wtedy właśnie główny indeks zanotował najniższy poziom, od którego wzrósł już 172 proc. Jeszcze bardziej podrożały spółki średnie i małe. Takie firmy, jak CD Projekt, Amica czy Forte, zanotowały zwyżki rzędu kilku tysięcy procent. Natomiast najgorzej wypadają blue chips. I to właśnie one – zdaniem ekspertów – mają największą przestrzeń do wzrostu.

W ujęciu branżowym najlepiej prezentują się spółki chemiczne i paliwowe, a najgorzej telekomunikacyjne. Orange, które utraciło status dywidendowego pewniaka, jest wyceniane zdecydowanie niżej niż w lutym 2009 r.

– Patrząc na WIG, który niedawno przebił poziomy ze szczytów z 2015 r., można w pierwszym momencie stwierdzić, że jest już dość wysoko. Jednak w szerszej perspektywie do historycznych szczytów w dalszym ciągu jeszcze bardzo daleka droga – mówi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10678

Wydanie: 10678

Spis treści
Zamów abonament