Podatek nie powinien obciążać dłużnika
Komornicy nadal szukają nowych sposobów doliczania kwoty VAT do ustalonej opłaty egzekucyjnej. Skala tego problemu nadal jest duża, co wskazuje na konieczność restrykcyjnego uregulowania tej kwestii.
Sądy coraz częściej obciążają komorników sądowych zwrotem kosztów postępowania w sprawach związanych z wniesieniem przez nich zażalenia na postanowienia w przedmiocie doliczenia przez nich podatku VAT do wysokości opłaty egzekucyjnej. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany zwiększające nadzór nad zgodnością z prawem działań organów egzekucyjnych.
Orzeczenie i interpretacja
Uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2016 r. (sygn. III CZP 34/16 ) rozstrzygnęła istniejący od dłuższego czasu spór pomiędzy dłużnikami, wierzycielami i komornikami wskazując jednoznacznie, że organ egzekucyjny nie może doliczać VAT do ustalonej opłaty egzekucyjnej. Spór w tym zakresie trwał od 1 października 2015 r., gdy w następstwie wydania przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej z 9 czerwca 2015 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez komorników sądowych (Dz.Urz. Min. Fin. z 15 czerwca 2015 r., poz. 41) podatkiem VAT zostały objęte czynności organów egzekucyjnych. Komornicy powołując się na konsumpcyjny charakter podatku VAT, przerzucali jego ciężar na dłużnika, co stało się przedmiotem szerokiej krytyki i napływu licznych skarg dłużników do sądów powszechnych.
Wydawało się, że jednoznaczna uchwała Sądu Najwyższego ostatecznie sprawę rozwiąże, ale praktyka podejmowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta