Nie każdy przedsiębiorca rozliczy się z małżonkiem
Możliwość złożenia wspólnego zeznania PIT zależy od wielu czynników takich jak sposób płacenia daniny, natomiast opłacalność - od wysokości uzyskanych w danym roku przychodów.
Grzegorz Grochowina
Małżonkowie, którzy zamierzają obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych za poprzedni rok, niejednokrotnie stają przed dylematem czy składając deklarację podatkową powinni rozliczyć się razem czy osobno. Nie jest bowiem to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać.
Możliwość oraz opłacalność wspólnego rozliczenia zależy od wielu czynników takich jak sposób opodatkowania oraz wysokość przychodów.
Komu się to opłaci
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o PIT małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.
Jednak stosownie do art. 6 ust. 2 ww. ustawy małżonkowie, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i 26c ustawy o PIT.
W przypadku wspólnego rozliczania, wysokość podatku określa się w podwójnej wysokości od połowy łącznych dochodów małżonków.
Taki sposób rozliczenia jest zatem szczególnie korzystny w przypadku dużej różnicy przychodów pomiędzy małżonkami. Tak jest przede wszystkim, gdy jedno z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta