Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma dewastuje system edukacji

13 marca 2017 | Prawo | Katarzyna Wójcik
Joanna Kluzik-Rostkowska
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Kluzik-Rostkowska

MEN jest jak ślepy koń z dowcipu, który zadowolony biegnie w kierunku wysokiej poprzeczki, krzycząc: „nie widzę przeszkód" – mówi posłanka, była minister edukacji, Katarzynie Wójcik.

Rz: Zbierane są podpisy w sprawie referendum. Uważa pani, że można jeszcze cofnąć reformę oświaty?

Joanna Kluzik-Rostkowska: Ten wygrywa, kto walczy. Nigdy nie wiadomo, który kamień uruchomi lawinę. Reforma dewastuje system edukacji. Oczywiście szanse, że uda się ją powstrzymać, nie są wielkie. Jednak gdyby miesiąc temu ktoś powiedział mi, że PiS zafunduje sobie tak spektakularną porażkę w Brukseli, nie uwierzyłabym. Polityka jest nieprzewidywalna, uprawiana przez PiS tym bardziej.

Minister Anna Zalewska podaje argument, że Państwo też zignorowaliście głos rodziców w sprawie sześciolatków. Nie było referendum.

Bałamutne tłumaczenie. Skoro uważała kilka lat temu, że głos rodziców ma znaczenie i że referendum jest ważnym instrumentem, powinna szanować to, co robimy w tej chwili. Znacznie łatwiej jest zatrzymać reformę niż naprawiać jej skutki. Właśnie teraz przyszedł moment, w którym do rodziców docierają pierwsze rezultaty zmian proponowanych przez PiS. Zmienia się sieć szkół. To, co dla wielu rodziców jeszcze dwa miesiące temu było abstrakcją, teraz staje się rzeczywistością. Znam rodziców, którzy cieszyli się, że ich dziecko zostanie w szkole podstawowej i nie pójdzie do gimnazjum. Będzie miało kontakt z tymi samymi wychowawcami i nauczycielami, w tym samym budynku, blisko domu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10698

Wydanie: 10698

Spis treści
Zamów abonament