Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy polski podatnik rozliczy VAT od importu usług

13 marca 2017 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Krajowy przedsiębiorca, który nabywa usługę od zagranicznego podmiotu niemającego nad Wisłą siedziby ani miejsca prowadzenia działalności, ma obowiązek wykazać z tytułu tej transakcji podatek od towarów i usług.

Numer VAT UE nie zawsze potrzebny

- Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i podatnikiem VAT UE. Czy kupując usługi od kontrahenta z innego kraju UE spółka musi podawać numer VAT UE (tj. numer NIP poprzedzony kodem PL) kontrahentom, aby numer ten znalazł się na otrzymywanych fakturach dokumentujących nabycie usług?

Podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zarejestrowania jako podatnik VAT UE, stosownie do art. 97 ust. 10 ustawy o VAT, podając numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, przy:

1) dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

2) dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

3) świadczeniu usług, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

4) nabywaniu usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT, dla których są podatnikami z tytułu importu usług – są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Spółka, która importuje usługi z UE, numer VAT UE, tj. numer NIP poprzedzony kodem PL, musi podawać tym kontrahentom, od których nabywa usługi, dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10698

Wydanie: 10698

Spis treści
Zamów abonament