Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatkowa ulga na dzieci z limitami i ograniczeniami

13 marca 2017 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Rodzic ma prawo do pomniejszenia swojego PIT, musi jednak faktycznie zajmować się dzieckiem. W razie wątpliwości fiskus może to sprawdzić.

Ponad 4 mln osób korzysta z ulgi na dzieci. Zasady jej rozliczania budzą jednak wiele wątpliwości. Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę wyjaśniającą niektóre dylematy.

Ulga polega na pomniejszeniu podatku wykazanego w zeznaniu rocznym. Na pierwsze i drugie dziecko można odliczyć po 1112 zł, na trzecie 2000 zł, a na czwarte i kolejne 2700 zł. Ministerstwo przypomina, że są to kwoty roczne, natomiast ulga generalnie rozliczana jest w systemie miesięcznym. Jeśli więc w trakcie roku stracimy prawo do odliczenia, dokonujemy tylko częściowego odpisu.

Z jedynakami trudniej

Skarbówka przypomina też o limitach zarobków dla rodziców jedynaków. Małżonkowie mogą pomniejszyć podatek tylko wtedy, gdy ich łączny roczny dochód nie przekroczył 112 tys. zł. Taki limit mają też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10698

Wydanie: 10698

Spis treści
Zamów abonament