Duży potencjał czeka na inwestycje
Wiele uczelni, wykwalifikowana kadra, międzynarodowe lotnisko i połączenia z Europą to tylko niektóre atuty Małopolski.
Województwo małopolskie może się pochwalić dogodnymi połączeniami komunikacyjnymi: główny korytarz tranzytowy z Europy Zachodniej na Ukrainę (autostrada A4), sprzyjające połączenia kolejowe (przez region przebiega europejski korytarz transportowy TINA III), międzynarodowe lotnisko Kraków-Balice czy sześć drogowych przejść granicznych oraz jedno kolejowe w Leluchowie.
Małopolskie cechuje dość wysoki produkt krajowy brutto, niskie bezrobocie oraz znaczne zasoby pracy – od wysoko kwalifikowanych specjalistów do robotników.
Główny potencjał dla tworzenia kapitału ludzkiego stanowi 31 uczelni wyższych, w których kształci się 177 tys. studentów, czyli 12,6 proc. studentów w skali kraju.
Na terenie województwa działają trzy specjalne strefy ekonomiczne: Katowicka, Krakowska, Mielecka, w których inwestorzy mogą uzyskać ulgę w podatku dochodowym sięgającą 35–55 proc., w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.
Do słabych stron Małopolski można zaliczyć: niskie nakłady inwestycyjne, dość niski poziom eksportu czy różnice w poziomie rozwoju między Krakowem i głównymi ośrodkami turystycznymi a resztą regionu.
Małopolska to ważny region dla polskiej turystyki z uwagi na atrakcyjne tereny górskie – Tatry i Podhale – oraz liczne zabytki kulturowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta