Razem dbajmy o obronę
Ściślejsza współpraca w tym zakresie Unii Europejskiej jest nie tylko koniecznością. Opłaci się również rządom i obywatelom – pisze dyrektor Europejskiej Agencji Obrony.
Jorge Domecq
Przez wiele lat obronność była traktowana jako marginalny aspekt wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej, ale ostatnio stała się jednym z priorytetów europejskiej agendy. W roku 2016 kolejne inicjatywy Unii Europejskiej oraz poszczególnych państw członkowskich kładły na tę kwestię duży nacisk.
To nie wszystko: w czasie, gdy liderzy UE przygotowują się do spotkania w Rzymie 25 marca w ramach obchodów 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich – a dzieje się to w jednym z najtrudniejszych i najbardziej burzliwych okresów w historii Unii – obronność przedstawiana jest jako obszar, w którym projekt europejski może nabrać nowego wymiaru. W pełni podzielam ten pogląd. Nadszedł czas, by obronność stała się ważnym elementem współpracy europejskiej.
Połączmy siły
Nie oszukujmy się: dla nas, Europejczyków, jedynym rozwiązaniem jest połączenie sił oraz myślenie i działanie w sprawach bezpieczeństwa i obrony w kategoriach europejskich, wykraczających poza granice narodowe. Rosnące zagrożenia w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, przyszłość stosunków transatlantyckich i rewolucja technologiczna obserwowana w skali globalnej to czynniki, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta