Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynajem samochodów pracownikom daje pełne odliczenie VAT

13 marca 2017 | Podatki | Joanna Lis

Jeśli elementem działalności gospodarczej spółki jest komercyjny wynajem samochodów osobom trzecim lub pracownikom na zasadach rynkowych, to ma ona prawo do pełnego odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki poniesione na użytkowanie tych aut.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 26 stycznia 2017 r. (I SA/Po 954/16).

Podatnik (dalej: spółka) prowadzi działalność w zakresie wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek. Samochody wykorzystywane są w całości na cele związane z działalnością gospodarczą, jednak pracownicy spółki korzystający z samochodów w warunkach określonych w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT, wyrażają zainteresowanie wykorzystywaniem samochodów w celach prywatnych. Dlatego spółka zawarła z tymi osobami umowy najmu, w których został określony czynsz najmu. W związku z takimi umowami spółka wykazuje i odprowadza VAT należny z tytułu świadczonej usługi. Używanie pojazdów jest nadzorowane poprzez wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji, monitorowanie faktycznego przebiegu pojazdu oraz porównanie faktycznego przebiegu pojazdu ze stanem stwierdzonym w ewidencji. Spółka prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 86a ust. 6-8 ustawy o VAT, w sposób umożliwiający niebudzące wątpliwości określenie przebiegu pojazdów zarówno na cele związane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10698

Wydanie: 10698

Spis treści
Zamów abonament