Sprzedamy ponad 4 tysiące mieszkań w tym roku
Polską zaczynają się interesować fundusze zagraniczne - mówi Michał Sapota, prezes spółki Murapol.
Rz: Twierdzi pan, że segment mieszkaniowy powinien być uwzględniony w ustawie o REIT-ach. Dlaczego?
Michał Sapota, prezes spółki Murapol: Wszyscy mówią o konieczności rozwoju rynku najmu mieszkań, ale żeby się to działo, niezbędni są inwestorzy, bo ktoś musi być właścicielem wynajmowanych mieszkań.
Dziś jest ich niewielu: inwestorzy indywidualni – już obecni, ale sumarycznie nie jest to duża skala, jeden inwestor instytucjonalny – BGK z Funduszem Mieszkań na Wynajem. Właściwie to tyle.
Polską zaczynają się interesować fundusze zagraniczne, ale póki co na niewielką skalę i ostrożnie. Będzie program Mieszkanie+. Tu skala potencjalnie jest bardzo duża, ale w segmencie najtańszych mieszkań.
Natomiast REIT może sprawić, że na rynku mieszkań na wynajem pojawią się zarówno duże instytucje – typu banki, TFI czy ubezpieczyciele – jak i mali inwestorzy, którzy zyskają możliwość zdywersyfikowania swoich inwestycji i rozszerzenia portfela o nieruchomości przynoszące stabilny zysk w długim terminie.
Co spowoduje, że inwestycje w mieszkaniowe REIT-y będą atrakcyjne?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta