Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zapłacić PCC przy przekształceniu lub połączeniu spółek

13 marca 2017 | Podatki | Katarzyna Wadycka

Czynność cywilnoprawna skutkująca powstaniem obowiązku podatkowego w PCC jest dokonana z chwilą sporządzenia przez notariusza protokołu zawierającego uchwały o przekształceniu lub połączeniu spółek. Daty sporządzenia projektów uchwał, umów i oświadczeń, jak również moment rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym nie mają w tym przypadku znaczenia.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 lutego 2017 r. (II FSK 4100/14).

Notariusz prowadzący kancelarię notarialną przeprowadza czynności, którym strony są zobowiązane lub chcą nadać formę notarialną. Do takich czynności należy w szczególności sporządzanie protokołów notarialnych. Zaprotokołowaniu podlegają między innymi uchwały o przekształceniu lub połączeniu spółek. W związku z tym, że te czynności wymagają dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego, notariusz zapytał organ podatkowy, czy jest płatnikiem PCC z tytułu zaprotokołowania przez niego uchwał, które powodują zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału spółki. Zdaniem wnioskodawcy nie jest on płatnikiem PCC, ponieważ w złożonym procesie przekształcenia lub połączenia spółek wykonuje on tylko jedną czynność, a o powstaniu obowiązku podatkowego można mówić dopiero wówczas, gdy przeprowadzone zostaną wszystkie czynności w ramach tego procesu i nastąpi rejestracja spółki w KRS.

Organ podatkowy w interpretacji IBPBII/1/436-318/13/MZ nie zgodził się ze stanowiskiem zaprezentowanym we wniosku o interpretację i uznał, że momentem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10698

Wydanie: 10698

Spis treści
Zamów abonament