Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy prezes zarządu jest podatnikiem VAT

13 marca 2017 | Podatki | Wojciech Kotowski

Jeśli menedżer nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich ani ryzyka gospodarczego swoich decyzji, to łącząca go ze spółką relacja jest stosunkiem zobowiązaniowym podobnym do tego, jaki łączy pracodawcę i pracownika.

Podatnikiem VAT nie tyle się „jest", co raczej się „bywa". Opodatkowaniu VAT podlegają bowiem czynności wykonywane przez podatnika tego podatku, działającego w takim charakterze. Jednak ustalenie, kiedy warunki te są spełnione może sprawiać trudności, co potwierdzają niedawne rozstrzygnięcia organów podatkowych i sądów administracyjnych w zakresie opodatkowania VAT czynności wykonywanych w ramach kontraktu menedżerskiego.

W orzeczeniu z 22 lutego 2017 r. (I FSK 1014/15) Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, której kontrola podatkowa zakwestionowała prawo do odliczenia naliczonego VAT z faktur dotyczących usług menedżerskich. Spór dotyczył rozliczeń pomiędzy spółką a jej menedżerem – prezesem zarządu, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług menedżerskich i zarządzania. Usługi wykonywane przez prezesa na rzecz spółki zostały zdefiniowane w umowie menedżerskiej. Zgodnie z jej treścią, do obowiązków prezesa należało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10698

Wydanie: 10698

Spis treści
Zamów abonament