Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O aktualności Huxleya i Orwella

25 kwietnia 2017 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Tuż po inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, w odpowiedzi na jego emocjonalną wypowiedź o trzech milionach nielegalnych głosów oddanych przeciw niemu, jego rzecznik, broniąc go, użył frazy „fakty alternatywne", prowokując porównania do nowomowy z antyutopii G.Orwella „Rok 1984". Skutkiem była lawina kupujących na Amazon.co., przypominając ten nieco już zapomniany utwór s-f. Dla krytyków Trumpa jego prezydentura jest zwiastunem antywolnościowego reżimu, stanem irracjonalnej histerii intelektualnej mogącej skompromitować każdą ideę uniwersalną. Antyutopie XX w. przeżywają jednak renesans, a „Rok 1984" to proste opowiadanie z nieśmiertelnymi pojęciami, które weszły do kultury masowej.

Antyutopia Aldouxa Huxleya „Nowy wspaniały świat" z 1931 r. jest głębsza, podobnie jak współczesna wizja państwa totalitarnego w fantastyce Janusza Zajdla, Philipa K.Dicka czy postmodernistycznej mgły Jeana Baudrillarda.

Według Orwella kłamstwo to metoda sprawowania władzy.Zabicie pamięci, czyli kultury,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10734

Wydanie: 10734

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament