Jedno świadectwo, kilka załączników
Wzór świadectwa pracy nie jest dokumentem urzędowym, który pracodawca ma obowiązek stosować. Może przygotować jego własną wersję, pilnując jednak, aby uwzględnić wszystkie konieczne dane.
- Pracownik był u nas zatrudniony bardzo długo. W tym czasie miał wiele okresów nieskładkowych, które nie mieszczą się we wzorze świadectwa pracy. Czy do wydanego mu świadectwa możemy sporządzić załączniki? – pyta czytelniczka.
Wzór świadectwa pracy, stanowiący załącznik do rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (DzU z 2016 r., poz. 2292) ma charakter jedynie pomocniczy. Nie jest to dokument urzędowy. Pracodawca może zatem stosować wzór opracowany przez siebie. Istotne nie jest przy tym trzymanie się wzoru z rozporządzenia, ale wskazanie w świadectwie rzetelnie i prawidłowo wszystkich wymaganych informacji.
Problem braku miejsca w poszczególnych rubrykach nie wystąpi przy wypełnianiu tego dokumentu elektronicznie. Jednak zawsze warto zadbać o jego przejrzystość.
To, że wzór z rozporządzenia nie zawiera załączników, nie oznacza, że pracodawca nie może podać części informacji właśnie w załącznikach do świadectwa. Może to zwiększyć czytelność, gdy w grę wchodzi spora liczba okresów nieskładkowych. Przy kilku czy nawet kilkunastu takich okresach ich wypisanie w treści świadectwa zwykle nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta