Jak Kluczbork uratował historyczną pasiekę
Mekka polskiego i światowego pszczelarstwa sięga w tym roku po unijne pieniądze na rozwój.
Dolina Stobrawy, spółka z udziałem gminy i powiatu Kluczbork, zarządzająca Pasieką Zarodową w Maciejowie, zakończyła miniony rok na plusie. A to pozwala na zrobienie kolejnego kroku, czyli sięgnięcie po unijne dofinansowanie, by do Maciejowa i jego pasieki przyjeżdżali nie tylko pszczelarze po hodowane tam matki pszczele, ale i turyści z całego świata.
Wnioski o dofinansowanie z Unii zostały już złożone w trzech różnych naborach: dziedzictwie kulturalnym, Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz bioróżnorodności. Starostwo ma już gotową dokumentację remontu zabytkowego dworku w Maciejowie, w którym mieszkał założyciel pasieki. Powstanie tam centrum edukacyjne.
Pasieka z historią
Dlaczego turyści mieliby się zainteresować jedną z tysięcy polskich pasiek? Bo Maciejów to nie jest zwykła słodka wioska. W tej małej opolskiej miejscowości mieszkał i pracował od 1884 r. do śmierci w 1906 r Jan Dzierżon – genialny pszczelarz, niepokorny, krytyczny wobec hierarchów ksiądz i natchniony uczony. Jest on odkrywcą zjawiska partenogenezy, czyli dzieworództwa pszczół, nazywany jest też księciem pszczelim i ojcem współczesnego pszczelarstwa światowego.
Założona przez niego pasieka przetrwała w Maciejowie ponad wiek. Lasy i łąki Stobrawskiego Parku Krajobrazowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta