Niedbalstwo pozbawi odszkodowania
Wina poszkodowanego w spowodowaniu wypadku nie odbiera mu prawa do świadczeń z tego tytułu, jeśli do zdarzenia przyczyniły się okoliczności dodatkowe. Nie są to jednak warunki atmosferyczne, których był on świadomy, ale zignorował zagrożenie.
- Mam zakład dekarski. ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku chorobowego za okres od 20 listopada 2016 r. do 30 stycznia br. Wskazał, że upadek z dachu (złamałem nogę i odniosłem rany głowy) wynikł z braku zabezpieczeń i przez rażące niedbalstwo. Uważam, że to była wina śliskiego dachu i pogody. Czy jest szansa na zmianę decyzji ZUS przez sąd po odwołaniu? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1242 ze zm.; dalej: ustawa wypadkowa), świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. W wyroku z 6 sierpnia 1976 r. (III PRN 19/76) Sąd Najwyższy wskazał, że przez działanie z rażącym niedbalstwem należy rozumieć m.in. sytuacje, w których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta