Zmiany w ustawie o finansach publicznych
W nowelizacji ustawy o finansach publicznych rozróżniono warunki umarzania należności cywilnoprawnych i publicznoprawnych – z urzędu oraz na wniosek. Zmiany wejdą w życie 28 kwietnia.
Wprowadzone zmiany wynikają z ustawy z 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych (dalej nowelizacja). Ich celem było m.in. wyeliminowanie wątpliwości dotyczących umarzania (w całości albo w części), odraczania i rozkładania na raty spłaty:
- należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym, przypadających organom administracji rządowej, państwowym jednostkom budżetowym i państwowym funduszom celowym oraz
- niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym.
Rozdzielono regulacje dopuszczające możliwość udzielenia ulgi w postaci umorzenia bez konieczności składania wniosku przez dłużnika (zobowiązanego), czyli z urzędu, od regulacji przewidujących poszczególne formy preferencji przyznawanych tylko na wniosek.
Wymagane przesłanki
Umorzenie należności cywilnoprawnych z urzędu będzie dopuszczalne m.in., jeżeli:
- będzie zachodzić uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta