Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy

25 kwietnia 2017 | Ekonomia
Jerzy Kwieciński
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Jerzy Kwieciński

Najwięcej funduszy UE przeznaczyliśmy dotąd na transport, znaczącą pulę – na badania i rozwój, innowacyjność, ale też podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw – mówi wiceminister rozwoju.

Jerzy Kwieciński

Rz: Resort rozwoju pokusił się ostatnio o pierwszą poważniejszą ocenę wpływu funduszy unijnych z puli na lata 2007–2013 (de facto 2007–2015) na krajową gospodarkę. Jaki był ten wpływ?

Jerzy Kwieciński: W latach 2007–2015 wydaliśmy około 291 mld zł. Efekt wykorzystania tych pieniędzy w kontekście rozwoju społeczno-gospodarczego całego kraju i wszystkich województw był jednoznacznie pozytywny i wielowymiarowy. Środki unijne wpłynęły pozytywnie zarówno na wzrost gospodarczy, jak i aktywność inwestycyjną. W tym czasie polska gospodarka urosła o niemal 38 proc., natomiast średni skumulowany wzrost UE28 wyniósł 6,4 proc. Jak szacujemy, prawie 25 proc. średniorocznego wzrostu to skutek inwestycji współfinansowanych z funduszy unijnych.

Dzięki funduszom UE poprawiła się też sytuacja na naszym rynku pracy?

Fundusze przyczyniły się do stworzenia ok. 900 tys. miejsc pracy. Wskaźnik zatrudnienia w latach 2007–2015 zwiększył się o 7,7 pkt proc., do 67,8 proc., z czego 3,9 pkt proc. zawdzięczamy dotacjom. Polityka spójności miała największy wpływ na wzrost zatrudnienia w województwach: łódzkim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Przypomnę, że gdy Polska wchodziła do UE w maju 2004 r., bezrobocie przekraczające 20 proc. stanowiło największe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10734

Wydanie: 10734

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament