Księgowi o sobie
ROZMOWA | W Dniu Księgowego – 9 czerwca, zaprezentowano raport „Portret księgowych. Zapracowani, ale usatysfakcjonowani". O wynikach i wnioskach z jego współtwórcą – Piotrem Hansem rozmawia Konrad Bugiera.
Konrad Bugiera: Ogólny wizerunek księgowych, rysujący się w wynikach badań, zdradza już tytuł opracowania. Prawdopodobnie dla wielu osób, szczególnie tych, które mają kontakt z księgowymi, nie jest to wielkie zaskoczenie. Czy w badaniach przeprowadzonych przez Oddział Wielkopolski SKwP udało się odkryć coś nowego?
Piotr Hans: Zdecydowanie tak. W przeciwnym wypadku raport by nie powstał. Poszczególne wyniki składowe, tworzące ogólny obraz czy też – jak mówimy w tytule opracowania – portret księgowych, można uznać co najmniej za interesujące, jeśli nie rewolucyjne wobec powszechnego sposobu myślenia o naszym zawodzie.
Co Pana zaskoczyło najbardziej?
Po pierwsze – czas poszukiwania pracy przez księgowych. Spodziewaliśmy się, że księgowi nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy, ale okazuje się, że dla dwóch trzecich – spośród wszystkich badanych – okres związany ze zmianą zatrudnienia wyniósł mniej niż trzy miesiące. To ponad cztery razy krócej niż średnia w Polsce. W zeszłorocznym, najbardziej aktualnym opracowaniu NBP z serii Badanie Ankietowe Rynku Pracy, znajduje się informacja, że przeciętnie Polacy szukają pracy przez prawie 13 miesięcy. Warto również zwrócić uwagę, że dużą część księgowych znalazła swoją ostatnią pracę w miesiąc lub mniej.
Po drugie – wskazanie uczciwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta