Wniosek o urlop bywa wiążący
Wyrazem podporządkowania etatowca pracodawcy jest m.in. brak możliwości rozpoczęcia wypoczynku bez zgody przełożonego. Przepisy przewidują jednak kilka przypadków, gdy odmowa udzielenia urlopu byłaby ewidentnym złamaniem prawa.
Odmowa wolnego na żądanie
- W firmie doszło do poważnej awarii. Jeden z mechaników, który ma usuwać jej skutki, zadzwonił rano i zgłosił chęć skorzystania z urlopu na żądanie. Czy nawet w takiej sytuacji jesteśmy pozbawieni pola manewru i musimy pogodzić się z nieobecnością etatowca?
Nie. Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego na żądanie określa sam pracownik. Nie jest on określony planem urlopów, gdyż do tego sprowadza się istota tej instytucji. Jeśli zatem pracownik nabył już prawo do urlopu wypoczynkowego, pracodawca co do zasady nie może sprzeciwić się chęci wykorzystania przez niego urlopu na żądanie. Zgodnie z art. 1672 k.p. pracodawca ma obowiązek udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Etatowiec zgłasza żądanie udzielenia tego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Etatowiec sam może podjąć decyzję nie tylko o tym, czy w ogóle chce wykorzystać urlop w takiej formie, ale i o tym, czy nastąpi to w całości czy w częściach. Składając wniosek o udzielenie urlopu na żądanie pracownik nie musi w jakikolwiek sposób go uzasadniać, a wyraźna zgoda pracodawcy na jego wykorzystanie nie jest wymagana.
Forma zgłoszenia pracodawcy przez pracownika woli skorzystania z urlopu na podstawie art. 1672 k.p. może być dowolna....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta