Jak ująć wydatki na zakup papieru i torebek do pakowania
Jeśli sklepikarz nie pobiera za opakowania dodatkowej opłaty od kupujących, to fakturę dokumentującą ich nabycie wpisuje w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W przeciwnym razie powinien je traktować jako towar.
Marcin Szymankiewicz
Otworzyłam sklep spożywczo-przemysłowy. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych (skala podatkowa) prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Jestem podatnikiem VAT czynnym. Niektóre towary sprzedawane klientom (np. wędliny, sery, pieczywo) pakuję na swój koszt – w papier lub torebki foliowe. Papier do pakowania oraz torebki foliowe kupuję na fakturę od innych firm. Podatek naliczony wynikający z tych faktur odliczam w deklaracji VAT-7. Czy wydatki poniesione na zakup opakowań są dla mnie kosztem uzyskania przychodów, a jeżeli tak, to w której kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów – 10 czy 13 powinnam je ująć? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.
Aby wydatek poniesiony przez podatnika był dla niego kosztem uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik, nie są kosztem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta