Obrona Puszczy to akt patriotyczny
Dla Lecha Kaczyńskiego była to perła w koronie polskiej przyrody – mówi działaczka ekologiczna.
Rz: Co się dzieje w Puszczy Białowieskiej?
Katarzyna Jagiełło, ekspertka rolnictwa ekologicznego, Greenpeace: W Puszczy dzieje się zwykłe, puszczańskie życie – czyli tak samo jak tysiące lat temu, toczą się właśnie bogate i wyjątkowe naturalne procesy przyrodnicze.
To dlaczego pani i inni ekolodzy protestujecie w Puszczy?
Niestety, w wielu miejscach procesy te są poważnie zakłócane przez działania ministra Jana Szyszki i związanych z nim leśników. Greenpeace i Dzika Polska patrolują Puszczę już drugi rok, mamy dowody na cięcia w strefach ochronnych UNESCO i to takie, których nie da się usprawiedliwić zasadami bezpieczeństwa.
Minister Szyszko twierdzi, że cięcia są jednostkowe, ze względu na chore drzewa.
To nie są cięcia sanitarne, w wielu przypadkach z Puszczy wywożone są w celach komercyjnych drzewa, w których nie ma już kornika, a które według prawa powinny tam pozostać. Ciężkie maszyny demolują Puszczę w okresie lęgowym ptaków, a przecież wiele cennych gatunków związanych jest właśnie z występowaniem martwych drzew. Prowadzone są także nasadzenia gospodarcze, zmieniające połacie lasu w zwykłą plantację. Przekroczono czerwone linie, jakimi było ograniczone rozporządzenie dyrektora Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego w sprawie rozpoczęcia wycinki w drzewostanach ponadstuletnich....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta