Mistrz ciętej satyry
Paryska wystawa prezentuje bogatą osobowość wyjątkowego artysty, jakim był Roland Topor.
Ewa Izabela Nowak z Paryża
Analiza twórczości Rolanda Topora tylko jako autora rysunku satyrycznego umniejsza jego znaczenie dla kultury drugiej połowy XX wieku, choć on sam kojarzony jest przede wszystkim z tą dziedziną. Jego dzieło daleko wykracza jednak poza granice ciętej i inteligentnej satyry, o czym można się przekonać na wystawie w Bibliotece Narodowej Francji (BNF), zorganizowanej w 20. rocznicę śmierci artysty.
Jego rodzice przyjechali na początku lat 30. do Paryża z Warszawy. Abram Topor był malarzem i rzeźbiarzem, absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prawie nic nie wiadomo o Zlacie Binsztok, matce Rolanda Topora. Obydwoje byli Żydami i w czasie II wojny światowej zmuszeni byli opuścić Paryż. Wyjechali na południe Francji, ratując najprawdopodobniej życie nie tylko sobie, ale przede wszystkim dwójce małych dzieci.
Córka Hélene została później wybitną specjalistką historii kontynentu afrykańskiego. Jest emerytowaną profesorką paryskiej Sorbony. Młodszy o sześć lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta