Odszkodowanie za brak lojalności byłego etatowca
Bywa, że pracownik zatrudniony w jednej firmie podejmuje równolegle współpracę z podmiotem konkurencyjnym lub świadczy usługi konkurencyjne we własnym zakresie. Jeśli pracodawca poniósł z tego powodu szkodę, może domagać się jej naprawienia.
Powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej stanowi obowiązek pracownika, wywodzony bezpośrednio z zasady lojalności w stosunku do pracodawcy oraz korelat powinności dbania o dobro zakładu pracy. Dodatkowo, szef może wzmocnić ochronę interesu firmy przed naruszeniami poprzez zawarcie umowy o zakazie konkurencji.
Wprowadzenie zakazu konkurencji
Przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość zawarcia umowy zakazującej pracownikowi prowadzenia działalności konkurencyjnej w czasie trwania zatrudnienia. Taką umowę strony mogą podpisać równocześnie z umową o pracę w jednym dokumencie lub odrębnie – zawsze jednak na piśmie pod rygorem nieważności. Okres jej obowiązywania nie może wykraczać poza czas trwania umowy o pracę i wygasa ona najpóźniej z dniem ustania zatrudnienia. Jej wygaśnięcie nie jest równoznaczne z ustaniem zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej, jeżeli strony zawarły również umowę antykonkurencyjną po ustaniu zatrudnienia.
Umowa o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy może przewidywać dla pracownika świadczenie lub być nieodpłatna.
Co istotne, odmowa jej podpisania przez pracownika może, co do zasady, uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę.
Przedmiot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta