Dalsze ułatwienia w dochodzeniu roszczeń
Choć za kilka dni zaczną obowiązywać przepisy dzięki którym prościej będzie uzyskać odszkodowanie za naruszenie prawa konkurencji, może się okazać, że jego wysokość nie pokryje szkody. Dlatego sędziowie, orzekając w nowej kategorii spraw, powinni wykazywać się elastycznością – piszą prawnicy.
Zbigniew Kiedacz, Karol Stańdo
W najbliższy wtorek wejdzie w życie ustawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. W porównaniu z pierwotnym projektem, wprowadza ona dalsze ułatwienia w dochodzeniu roszczeń.
Nowa instytucja w procedurze cywilnej
Jedną z istotnych zmian, jakie przewiduje ustawa, jest regulacja disclosure. Polega ona na tym, że sąd, na pisemny wniosek powoda, który uprawdopodobnił swoje roszczenie, może nakazać pozwanemu, organowi ochrony konkurencji lub innej osobie trzeciej wyjawienie środka dowodowego służącego stwierdzeniu faktu istotnego dla rozstrzygnięcia, który znajduje się w ich posiadaniu.
W sytuacji, gdy pozwany odmówi wyjawienia środka dowodowego, sąd będzie mógł uznać fakty, które miały zostać stwierdzone za pomocą tego środka, za ustalone – chyba że pozwany wykaże co innego. Co ważne, prawomocne postanowienie dotyczące wyjawienia środka dowodowego będzie tytułem egzekucyjnym wobec zobowiązanego do ujawnienia.
Nowa regulacja disclosure będzie miała zastosowanie do postępowań wszczętych po dniu wejściu w życie ustawy niezależnie od tego, kiedy nastąpiło naruszenie prawa konkurencji. Jest to istotna zmiana w stosunku do pierwotnego projektu ustawy, która pozwoli korzystać z nowych rozwiązań procesowych również w przypadku, gdy pozew obejmuje starsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta