Usługi weterynaryjne z 8 proc. VAT
Pogotowie i opieka zdrowotna dla zwierząt gospodarskich i domowych, a także rozpoznawanie i ustalanie przyczyn ich chorób są obciążone preferencyjną stawką podatku od towarów i usług.
- Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług weterynaryjnych. Jaka stawka VAT obowiązuje w tej działalności? – pyta czytelnik.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że podatnicy świadczący usługi weterynaryjne mogą często korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego. Zwolnienie to obejmuje sprzedaż przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł oraz sprzedaż przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200 000 zł (zob. art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT). W takich przypadkach świadczenie usług weterynaryjnych jest zwolnione z VAT.
Wymienione w dziale 75 PKWiU
Działalność weterynarzy polega przede wszystkim na świadczeniu usług weterynaryjnych, tj. usług sklasyfikowanych według stosowanego dla celów VAT PKWiU z 2008 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta