Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracujący chory nie zawsze straci posadę

27 lipca 2017 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk

Uznanie, że świadczenie pracy na rzecz pracodawcy, mimo posiadania zwolnienia lekarskiego, godzi w dobro zakładu pracy, jest problematyczne. Możliwość rozwiązania umowy z tego powodu to wyjątek.

Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego W Toruniu

- Kierownik oddziału spółki przebywał na dwutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Prezes wezwał go do siedziby spółki, gdzie próbował wręczyć pracownikowi wypowiedzenie. Ten powołując się na zwolnienie lekarskie odmówił przyjęcia wypowiedzenia. Po kilku dniach, przed zakończeniem zwolnienia, wrócił do pracy i podjął obowiązki. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym powołując się na to, że etatowiec posiadający zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z zaleceniem „chory powinien leżeć" pracował, narażając tym samym pracodawcę na ewentualne negatywne konsekwencje w przypadku nagłego, dalszego pogorszenia stanu zdrowia. Czy mimo pracy w czasie zwolnienia lekarskiego pracownik ma szanse na zakwestionowanie decyzji pracodawcy przed sądem? – pyta czytelnik.

Tak. Takie szanse istnieją, ponieważ zwykle osobie pracującej na rzecz zatrudniającego go pracodawcy trudno jest przypisać winę umyślną lub rażące niedbalstwo.

Podobnym problemem zajmował się Sąd Najwyższy w jednym z najnowszych wyroków z 16 marca 2017 r. (II PK 14/16). Sąd Najwyższy stwierdził, że nie można a priori głosić, iż każde świadczenie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego wypełnia przesłanki z art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

Radyklany zakaz...

Sąd Najwyższy przypomniał, że jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10811

Wydanie: 10811

Spis treści
Zamów abonament