Podatnik może zażądać skorygowania błędu w decyzji fiskusa
W przypadku błędu rachunkowego oraz innej oczywistej omyłki organ wydaje postanowienie o ich sprostowaniu. Robi to z urzędu lub na wniosek strony.
- Urząd skarbowy wydał decyzję w prowadzonym wobec nas postępowaniu podatkowym. Po uważnym zapoznaniu się z tą wielostronicową decyzją, w jej uzasadnieniu zauważyliśmy błędy w podanych cyfrach – w działaniu matematycznym mnożenia przy odsetkach. Sama kwota wskazana w decyzji jest poprawna, mamy zastrzeżenia tylko do tych błędów pisarskich. Zależy nam, aby decyzja była prawidłowa. W jaki sposób zwrócić się do fiskusa o jej poprawienie? – pyta czytelnik.
Ustawodawca przewidział sytuację, gdy organ podatkowy w wydawanych przez siebie rozstrzygnięciach popełnia drobne, proste błędy rachunkowe czy omyłki. Stosownie do art. 215 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organ podatkowy może prostować w drodze postanowienia błędy rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanej przez siebie decyzji. Robi to z urzędu lub na żądanie (wniosek) strony. Wspomniany przepis odnosi się do takich wad decyzji, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta