Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezydencka walka z dyskryminacją

27 lipca 2017 | Prawo | Anna Golenia Joanna Ostojska-Kołodziej

Zmiany w prawie pracy zaproponowane przez prezydenta mają ułatwić pracownikom realizację ich uprawnień oraz zabezpieczyć ich interesy. Nie wszystkie są jednak konieczne – piszą prawnicy.

Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy zmieniającej kodeks pracy oraz niektóre inne ustawy (druk 1653) związane z prawem pracy. 12 lipca odbyło się już pierwsze czytanie nowelizacji i została skierowana do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Zaproponowane przez prezydenta zmiany dotyczą m.in. przepisów dotyczących dyskryminacji i nierównego traktowania oraz mobbingu, rozszerzenia uprawnień związanych ze szczególną ochroną stosunku pracy na pracowników – innych członków najbliższej rodziny, a także wydawania przez pracodawców świadectw pracy. Przedstawione propozycje zmian mają ułatwić pracownikom realizację ich uprawnień pracowniczych oraz zabezpieczyć ich interesy. Wydaje się jednak, że nie wszystkie są konieczne.

Otwarty katalog

Kwestie nierównego traktowania oraz zakazu dyskryminacji uregulowane są w szczególności w art. 113 i art. 183a kodeksu pracy. Wynika z nich, że niedopuszczalne jest nierówne traktowanie ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Po wejściu w życie nowelizacji, w brzmieniu określonym w prezydenckim projekcie, obydwa wyżej wskazane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10811

Wydanie: 10811

Spis treści
Zamów abonament