Rewolucyjne zmiany w podatkach bez uzasadnienia
Przygotowane przez Ministerstwo Finansów zmiany nie tyle uszczelnią system podatkowy, ile znacznie utrudnią racjonalne prowadzenie działalności gospodarczej – przekonują Anna Turska i Piotr Paśko.
Choć projekt może ulegać zmianom w toku dalszych prac legislacyjnych, proponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązania zdecydowanie wykraczają poza uzasadnione działania na rzecz uszczelniania systemu podatkowego. Chodzi o projekt ustawy z 6 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przewiduje on wiele znaczących zmian – dotyczy aż 19 zagadnień i nie będzie przesadą uznanie wielu z nich za wręcz rewolucyjne.
Znamienne, iż w wielu punktach uzasadnienia projektodawca powołuje się na treść składanych wniosków o interpretacje indywidualne, zupełnie jakby liczba zapytań podatników w danej sprawie świadczyła o potrzebie wprowadzenia zmian przepisów. O ile zrozumiałe jest dążenie resortu do wyeliminowania jawnego unikania opodatkowania, o tyle wprowadzanie ograniczeń tam, gdzie efektywne opodatkowanie występuje (np. w przypadku programów motywacyjnych), stanowi przykład „dokręcania śruby" podatnikom.
Źródło przychodów – zyski kapitałowe
Nowością jest wprowadzenie do ustawy CIT źródeł przychodów. Za odrębne źródło uznane zostały tzw. zyski kapitałowe, za które uważa się m.in. przychody z udziału w zyskach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta