Zagraniczna darowizna, ale polski podatek
Obywatel Polski, który otrzymał zagraniczną darowiznę, musi się nią podzielić z polskim fiskusem. Zapłaty da się uniknąć, jeżeli darowizna miała miejsce między osobami najbliższymi i została zgłoszona urzędowi skarbowemu.
Właściwy urząd skarbowy powinien zostać poinformowany o każdej otrzymanej darowiźnie, niezależnie od miejsca jej dokonania. Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie pozostawiają bowiem wątpliwości, że otrzymanie przez obywatela Polski lub osobę na stałe przebywającą w Polsce zagranicznej darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podatku uda się nam uniknąć, jeżeli darczyńca należy do osób najbliższych, a darowizna zostanie zgłoszona urzędowi.
Przepisy są jasne
Ustawa o podatków i darowizn (dalej: ustawa) wskazuje wprost, że opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, również tytułem darowizny oraz polecenia darczyńcy. Opodatkowaniu podatkiem podlega każda darowizna,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta