Faktury prognozowe za prąd ujmuje się w dacie wystawienia
Po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego następuje porównanie faktycznego zużycia energii w stosunku do szacowanego. Wydatek ten jest zatem definitywny i może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Na potrzeby działalności gospodarczej nabywa m.in. energię elektryczną. Zakład energetyczny najpierw wystawia dla przedsiębiorcy fakturę prognozową (szacunkową) z tytułu zużycia energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym, a następnie po upływie miesiąca lub dwóch przedsiębiorca otrzymuje od dostawcy energii elektrycznej fakturę dotyczą danego okresu rozliczeniowego, w której sprzedawca wyszczególnia należność za sprzedaną energię elektryczną według rzeczywistego zużycia za dany okres rozliczeniowy. W fakturze tej dostawca pomniejsza należność za sprzedaną energię elektryczną o wartość prognozy zużycia energii elektrycznej, która udokumentowana była fakturą prognozową, która na dzień rozliczenia jest zawsze opłacona. Czy przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta