Etos powstańczy żyje
Spieszymy z pomocą – mówi szef Urzędu ds. Kombatantów.
Rz: Zbliża się kolejna rocznica powstania warszawskiego. W jakiej kondycji są obecnie powstańcy?
Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych: Od 2004 r., od pierwszych godnych obchodów rocznicowych zorganizowanych przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, najcenniejsze jest to, że pamięć o powstańcach stała się żywa i nikt jej nie wymaże. Z etosem powstańczym identyfikują się młodzi ludzie, o czym świadczy m.in. liczba odwiedzających Muzeum Powstania Warszawskiego oraz chętnych do spotkań z powstańcami i służenia im pomocą. Młodzi ludzie znaleźli w powstaniu swój punkt odniesienia. A kombatanci są szczęśliwi ze spotkań, podczas których mogą przekazać kodeks wartości swojego pokolenia.
Jaka jest sytuacja bytowa powstańców? Często media informują, że żyją w biedzie.
W komunizmie powstańcy nie byli w żadnej mierze uprzywilejowani. Za przynależność do AK skazywani byli w latach stalinowskich na ciężkie represje. Warto jednak zauważyć, że z pewnością w trudniejszej sytuacji znaleźli się np. ci, którzy z bronią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta