Przyszłość komunikacji to pojazdy elektryczne i autonomiczne
Zrównoważona mobilność lekarstwem na korki, brak miejsc parkingowych i emisję spalin.
michał duszczyk
Mobilność to dziś jedno z kluczowych wyzwań, przed którymi stają miasta na całym świecie. Według prof. Wojciecha Suchorzewskiego z Zespołu Inżynierii Komunikacyjnej Instytutu Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej, konieczność zajęcia się tym tematem wynika z analizy procesów rozwojowych metropolii, w tym zwłaszcza zjawiska suburbanizacji, czyli tzw. rozlewania się miast na strefy otaczające aglomeracje, a także wzrostu motoryzacji i transportochłonności współczesnej gospodarki. Remedium może być tzw. ekonomia pasażerska, której fundamentem mają być autonomiczne pojazdy i inteligentne technologie miejskie.
Elektryczne korzyści
– Udział transportu drogowego w przewozach osób i ładunków rośnie, a co za tym idzie zatłoczenie dróg i parkingów, zużycie energii i zanieczyszczenie środowiska – wylicza prof. Suchorzewski.
Eksperci tłumaczą, że w konsekwencji stoimy przed koniecznością zrównoważenia mobilności miejskiej. To złożony problem. Z jednej strony np. oczekiwany jest bowiem wzrost udziału transportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta