Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nie dać się wkręcić w karuzelę podatkową

07 sierpnia 2017 | Podatki | Michał Sokołowski

Sądy i skarbówka uzależniają prawo do odliczenia VAT od działania przedsiębiorcy w dobrej wierze. Na podstawie obiektywnych okoliczności powinno się zatem dać ustalić, że nie mógł on wiedzieć, iż uczestniczy w oszustwie podatkowym.

Od lat występujące w Polsce i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej nadużycia dotyczące rozliczania VAT stanowią istotny problem rzeczywistości gospodarczej. Co prawda do systemu prawnego wprowadzane są mechanizmy ukierunkowane na ich wykrywanie i zwalczanie, nadal jednak nierzetelne postępowanie podmiotu świadomie i bezpośrednio zaangażowanego w proceder nadużyć VAT może spowodować dalekosiężne konsekwencje podatkowe i karne skarbowe po stronie rzetelnego podatnika VAT, nieświadomie powiązanego gospodarczo z takim podmiotem.

Negatywne konsekwencje

Po pierwsze, negatywne konsekwencje mogą powstać po stronie „zakupowej" rzetelnego przedsiębiorcy, w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur, z tytułu których VAT nie został przez sprzedawcę odprowadzony do urzędu skarbowego. Z drugiej strony, również przy sprzedaży do zagranicznych kontrahentów, gdy podszywają się oni pod uczciwego podatnika VAT, prawo do zastosowania stawki zero proc. w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, ale i również uznanie w konkretnych przypadkach świadczenia usług za niepodlegające opodatkowaniu VAT w Polsce może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe. Wszystkie te przypadki mogą się wiązać dla podatnika nie tylko z dodatkowym obciążeniem w postaci odsetek od zaległości podatkowych, ale i również przewidzianym w ustawie VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10820

Wydanie: 10820

Spis treści
Zamów abonament