Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka płyta powraca w nowej jakości

07 sierpnia 2017 | Nieruchomości | Adam Roguski
Jedną kondygnację z prefabrykatów wznosi się przez osiem dni. W technologii tradycyjnej trwa to niemal dwa razy dłużej
źródło: materiały prasowe
Jedną kondygnację z prefabrykatów wznosi się przez osiem dni. W technologii tradycyjnej trwa to niemal dwa razy dłużej

Czy program Mieszkanie+ rozwinie rynek prefabrykatów?

W tym roku deweloperzy mogą ustanowić kolejny rekord, sprzedając ponad 70 tys. mieszkań. Na budowę bloków zużyją miliony cegieł, układanych przez pracowników, których już teraz muszą szukać za wschodnią granicą. Wydawałoby się, że szczyt budowlanej hossy powinien przełożyć się na wzrost zainteresowania prefabrykatami. Owszem, w fabrykach Pekabeksu – potentata na rynku wielkogabarytowych konstrukcji z betonu – praca wre, ale wszystkie elementy do budowy bloków... wyjeżdżają do Skandynawii.

Złe wspomnienie

Eksport elementów konstrukcyjnych dla budownictwa mieszkaniowego do Skandynawii stanowi około 1/3 przychodów Pekabeksu, które w 2016 r. przekroczyły 0,5 mld zł. Dlaczego technologia jest tak popularna na tamtych rynkach, a u nas nie? – Myślę że to kwestia uprzedzeń mentalnych. Wielka płyta źle się w Polsce kojarzy, ale nasza technologia nie ma nic wspólnego z tamtymi czasami. Potrzebna jest więc edukacja, nad czym mocno pracujemy – mówi Beata Żaczek, wiceprezes Pekabeksu.

Wbrew obiegowym opiniom wznoszenie budynków z prefabrykatów nie jest tańsze od użycia cegieł, ale ma inne zalety. – Jeśli chodzi o koszty, to dotychczas budowa obiektu z prefabrykatów była droższa niż w technologii tradycyjnej, ale wzrost kosztów pracy zmniejsza ten dystans –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10820

Wydanie: 10820

Spis treści
Zamów abonament