Architekci omijają polską prowincję
To dobra cecha wyróżniać się ze swojego otoczenia. Ale warto osadzić ją w tradycji miejsca. Krajobraz miejsca powinien być nabudowywaniem na tym, co już jest, bez nadmiernej ekstrawagancji.
Wakacje trwają. Więc jeździmy, oglądamy, podziwiamy lub chcemy zapomnieć. A w Polsce wśród 2478 samorządów gminnych aż 1555 to samorządy wiejskie, zaś 621 to miejsko-wiejskie. Są sołectwa, sołtysi, zebrania wiejskie i krajobraz wsi polskiej. Jakże różny. Czasem chcemy tam powracać, a czasem mamy wrażenie, że ci, którzy tam mieszkają, są niechętni wobec miejsc, gdzie żyją. Skąd taka różnica? Bo przecież samorządy wszędzie mają takie same prawa.
Gdy jesteśmy na Opolszczyźnie, patrzymy z podziwem nie tylko na domy, ale i ich ogrodzenia, kwiaty przed nimi. Na Podkarpaciu czy Kujawach też są piękne miejsca. A na Mazurach w malutkiej wsi można znaleźć plażę i altankę, która jest postawiona przez mieszkańców. Dlaczego jednym się udaje, a gdzie indziej jest gorzej? Często to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta