Jak rozliczyć dostawy komisowe do UE
W przypadku umowy komisu zawartej z kontrahentem unijnym, nie świadczy on usług na rzecz polskiej spółki (komitenta). Wywóz towarów z Polski na terytorium innego państwa członkowskiego jest dla niej wewnątrzwspólnotową dostawą.
Marcin Szymankiewicz
- ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) zawarła z kontrahentem duńskim (duński podatnik VAT i podatnik VAT UE) umowę komisu, na podstawie której wydała mu towary (wyroby z wikliny). Towary zostały przewiezione przez firmę transportową na zlecenie spółki ABC z Polski do Danii. W ramach tej umowy komisant wykonuje czynności zmierzające do realizacji umowy komisu (sprzedaży wyrobów z wikliny). Czy w związku z zawarciem umowy komisu z duńskim kontrahentem polska spółka powinna rozpoznać w deklaracji VAT-7 import usług od czynności wykonywanych przez duńskiego kontrahenta, zmierzających d realizacji umowy komisu, tj. sprzedaży oddanych w komis wyrobów? – pyta czytelnik.
Wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem jest odpłatną dostawą towarów, a nie świadczeniem usług. Oczywiście czynność ta podlega VAT tylko i wyłącznie, gdy komitent, tj. zlecający sprzedaż towarów działa w charakterze podatnika tego podatku.
Jedna umowa, dwie dostawy
Według przepisów o VAT, umowa komisu (komis sprzedaży) kwalifikowana jest jako dwie odrębne czynności, gdzie każda z nich stanowi dostawę towarów. Za dostawę towarów uważa się bowiem:
- wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem,
- wydanie towarów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta