Najpierw prewspółczynnik, potem struktura zakupów
Gdy nabycie towaru lub usługi powinno zostać rozliczone zarówno z zastosowaniem prewspółczynnika, jak i struktury zakupów, trzeba na początku ustalić kwotę VAT naliczonego z zastosowaniem prewspółczynnika, a następnie za pomocą struktury sprzedaży wyliczyć podatek naliczony do odliczenia.
- Do niektórych nabyć towarów i usług uniwersytet zobowiązany jest stosować zarówno prewspółczynnik (art. 86 ust. 2a i nast. ustawy o VAT), jak i strukturę zakupów (art. 90 ust. 2 i nast. ustawy o VAT). W jakiej kolejności powinien je stosować? – pyta czytelniczka.
Przypomnijmy, że:
1. Prewspółczynnik stosujemy w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy o VAT, gdy przypisanie tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta